KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16302160
nr 1630 2160
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, "Arrendatorns vita märr", Signerad, daterad -35, Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
Kondition: färgbortfall
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 1 juli 2024
kl 19:05:46
1/7 18:17:16
Greta Gerell
Läs mer om Greta Gerell