KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16302160

nr 1630 2160

Greta Gerell

(1898-1982), Sverige

Oljemålning, "Arrendatorns vita märr", Signerad, daterad -35, Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

Kondition: färgbortfall

Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

måndag 1 juli 2024
kl 19:05:46

1/7 18:17:16 1      Vinnande bud

Greta Gerell

Läs mer om Greta Gerell